Pri projektoch pomoci sa Človek v ohrození zameriava na také aktivity, ktoré nielen dlhodobo pomáhajú a budujú silné komunity, ale zároveň sú udržateľné a podporujú ochranu prírody.
Podporujeme udržateľné poľnohospodárstvo
V mnohých oblastiach, kde pomáhame, je poľnohospodárstvo hlavným zdrojom obživy pre chudobné rodiny. Na dopestovanie plodín negatívne vplývajú aj klimatické zmeny. Dlhé obdobia sucha alebo prívalové dažde a silné búrky sa negatívne podpisujú na schopnosti rodín zabezpečiť si dostatok úrody.
V rámci našich pomáhajúcich aktivít sa zameriavame na budovanie zavlažovacích systémov, zachytávanie dažďovej vody, inštaláciu solárnych panelov, stavbu skleníkov a vysádzanie stromov, ktoré zabraňujú erózii pôdy, zadržiavajú vlhkosť a poskytujú ochranu pred slnkom.
Včely pomáhajú prírode aj chudobným ľuďom
V chudobných krajinách podporujeme rozvoj včelárstva. Včela je mimoriadne dôležitý opeľovač, ktorý pozitívne vplýva na životné prostredie. Okrem toho je nazbieraný med pre ľudí nielen zdravým doplnkom stravy, ale aj zdrojom príjmu, pretože ho môžu predať na trhu.
V rámci našich aktivít sme v okrese Kilifi v Keni pre 237 ľudí, zabezpečili úle, odchytové boxy a nástroje na zber medu. Okrem toho sme 137 ľuďom poskytli školenia na získanie včelárskych zručností. Záliv Mida je zároveň súčasťou UNESCO biosférickej rezervácie s cennými mangrovníkmi a prítomnosť včiel pomôže miestnemu ekosystému.
Zachytávanie dažďovej vody je prospešné pre malé poľnohospodárstva
V regióne Akkar, v severnom Libanone pri hraniciach so Sýriou, žije takmer pol milióna ľudí a viac ako 90 % z nich žije v chudobe. Rodiny sa tu tradične venujú poľnohospodárstvu a pôda je tu veľmi kvalitná, ale vzhľadom na náročný kopcovitý terén sotva polovica z nich využívala zavlažovacie systémy. Zavlažovací systém sme predĺžili o 2 km, čo zabezpečilo vodu pre ďalších 85 poľnohospodárskych pozemkov.
Zároveň sme v spolupráci s miestnym poľnohospodárskym družstvom nainštalovali systém na zadržiavanie, filtrovanie a recykláciu dažďovej vody. Dažďová voda sa zachytáva do vodných nádrží, kde sa filtruje pomocou filtra na solárny pohon a následne sa používa na umývanie olív pred lisovaním oleja. Po použití sa voda prečerpá späť do nádrží a opäť sa použije. Počas sezóny lisovania oleja pracoval lis na olivy nepretržite a spotreboval tisíce litrov pitnej vody. Tým, že sa na umývanie olív začala používať filtrovaná dažďová voda, znížila sa spotreba cennej pitnej vody.
Stromy prinášajú úžitok v chudobných komunitách
V Keni boli mnohí ľudia vysťahovaní zo svojich domovov kvôli etnickým konfliktom. Niektorí z nich žili v slumoch aj 20 rokov v hrozných podmienkach. Keď bola situácia neúnosná, začali ich presídľovať na prázdne polia, no kvôli nepriaznivým podmienkam na nich nebolo možné takmer nič dopestovať. Silný nárazový vietor, prívalové dažde a ostré slnko znemožňovali poľnohospodárstvo. Chudobným komunitám sme poskytli až 3000 sadeníc, ktoré im pomôžu zalesniť územia kedysi plné stromov. Stromy chránia pred vetrom, poskytujú tieň pred slnkom a regulujú množstvo vody v prípade prívalových dažďov.
Chcete obdarovať blízkych a podporiť podobné projekty? Darujte Sadenice alebo Čistú vodu.
Ďakujeme!